Spomienka na Júliu Sokolovú, nádejnú spisovateľku

Ostatné dvojčíslo Literárneho týždenníka (31-32) si na dvoch stranách pripomína krátku, no napriek tomu veľmi zaujímavú a silnú tvorbu Júlie Sokolovej, absolventky Evanjelického lýcea v Bratislave, ktorá zahynula počas tragickej nehody vo veku 18 rokov ešte v roku 1996.

Úvahy písané počas maturitnej skúšky sú svojou kvalitou často priamo úmerné času, stresu a skúsenostiam, ktoré ich autori v danom okamihu majú. Z Julkinej maturitnej úvahy s názvom “Najkrajší kút v celom svete je moja rodná zem” – úvaha o mieste domova v živote a umení, však kypí “úprimnosť, obdiv i priviazanosť k Slovensku, k tomu kúsku planéty, ktorému hovoríme domovina”, uviedla v Literárnom týždenníku jej bývalá triedna profesorka Žofia Tkáčová a doplnila, že “nie je veľa mladých ľudí, ktorí kladú slovo vlasť na taký istý piedestál ako Julka”.

Okrem maturitnej úvahy si v tomto čísle Literárneho týždenníka si prečítate (a veríme, že sa nimi aj inšpirujete) aj iné Julkine práce: “Vážení existujúci”; “Drogy”; “Európa v ohrození”, “Tváre pravdy 20. storočia (Marec 95. Dej – film o desiatich najvýznamnejších osobnostiach 20. storočia”.

Viac tu: https://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/products/literarny-tyzdennik-31-32-2020/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021: Evanjelické lýceum v Bratislave | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
Problémy so stránkou? Napíšte správcovi.