Geografická ekxurzia do Bystrej

Geografia trochu inak

23. – 25. mája si žiaci kvarty mohli vyskúšať svoje celoročné vedomosti z geografie priamo v teréne. Cieľom naplánovanej exkurzie bolo Stredné Slovensko – Nízke Tatry.

Krajinu sme pozorovali z okna ubiehajúceho rýchlika a na vlastnú kožu sme zažili aj výluku železníc. Vtedy žiaci ocenili vhodne zbalené veci v ruksakoch. V ten deň sme 5x prestupovali – veľmi zaujímavý zážitok a nie len pre žiakov. Ale všetky presuny sme zvládli a dokonca sme všetku batožinu doviezli až do Bystrej (v blízkosti Mýta pod Ďumbierom), kde sme boli ubytovaní.

Čakala nás nádherná príroda v “plnom puku“. Krásne zelené stromy, zakvitnuté lúky s neopakovateľnou vôňou, žblnkotajúci potok Bystrianka. Ubytovali sme sa v chatkách patriacich Chate Limba s obrovským zeleným priestranstvom, ktoré priam lákalo deti a onedlho už hrali volejbal. Popoludní sme mali naplánovanú návštevu Tálov – jedného z významných turistických a lyžiarskych stredísk Nízkych Tatier. Len tie najodvážnejšie deti mali možnosť si preveriť svoje fyzické schopnosti v lanoparku Tarzánia. A že to nebolo ľahké vám potvrdí každé z lezúcich detí. Ihličím voňajúcom lese sme strávili takmer 2,5 hodiny a potom nás čakala 4-kilometrová prechádzka späť do Bystrej.

Na utorok sme mali naplánovanú celodňovú túru spojenú s návštevou jaskyne Mŕtvych netopierov. Bohužiaľ kvôli počasiu nám horská služba neodporučila túru po hrebeni Nízkych Tatier. Avšak od turistiky nás to neodradilo. Zvolili sme turistiku v okolí Bystrej. Vybrali sme sa cez Mýto pod Ďumbierom k vysielaču (prevýšenie 250 m) a odtiaľ späť do Bystrej. Dopoludnia sme mali ešte krásne slnečné počasie, ale okolo poludnia sa zdvihol vietor a veru sme aj pršiplášte museli vytiahnuť. Našťastie prehánky boli slabé. Čo čert nechcel podarilo sa nám stratiť aj zelenú turistickú značku. Nakoniec sa ukázalo, že zablúdenie bolo pre nás len výhodné – pohodlne lesom sme sa dostali priamo k Bystrianskej jaskyni a nemuseli sme šliapať po asfaltke dolu dedinou Kvapľová jaskyňa bola super, zopakovali sme si všetky krasové útvary, zažili sme jaskyniarsku tmu a nakoniec sme mohli naživo vidieť aj jedného „odpočívajúceho“ netopiera.

Popoludní aj do Bystrej došli hlásené búrky, ale to sme už boli v pohodlí chatiek. Večer sme ešte absolvovali wellness v hoteli Bystrá, kde sa deti do sýtosti vybláznili.

Všetky naše aktivity sme samozrejme dopĺňali geografickými vedomosťami – žiaci mali pripravené projekty o národnom parku a o krase Nízkych Tatier, o strediskách cestovného ruchu na Horehroní.

A ešte jedno super mal pobyt v Bystrej – stravu. Pani kuchárka Eňa pripravovala pre deti veľmi chutné jedlo a piekla výborné koláče, kynuté záviny a dukátové buchtičky, že bolo hriech neísť na duplu.
Posledný deň sme mali naplánované aktivity v srdci stredného Slovenska – v Banskej Bystrici. Navštívili sme Múzeum SNP, kde žiaci absolvovali program na tému holokaust. Pracovali s historickými materiálmi v skupinách a potom interaktívne prezentovali získané vedomosti. Lektorka bola mimoriadne spokojná s prácou detí a nás teší, že nás naši žiaci takto reprezentujú. Popoludní nás čakala už iba prehliadka centra mesta a vychutnanie si návštevy nákupného centra Európa a dobrej zmrzliny.

Cesta domov pohodlným vlakom bez výluky rýchle ubiehala a o 20.00 hod sme sa tešili z príchodu do Bratislavy.

(text napísala p. učiteľka Holická)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021: Evanjelické lýceum v Bratislave | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
Problémy so stránkou? Napíšte správcovi.