Exkurzia v SHMÚ

V stredu 14. 6. 2017 sa žiaci 2. A a 4.A zúčastnili na exkurzii v Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ).

S pracovníkom SHMÚ si najprv prezreli meteorologickú záhradku, v ktorej sa nachádzajú prístroje na meranie atmosférických javov, medzi ktoré patrí meranie teploty, tlaku, vlhkosti vzduchu, smeru a rýchlosti vetra, množstva zrážok, alebo výšky snehovej prikrývky.  Žiaci mali možnosť zoznámiť sa z rôznymi druhmi teplomerov, tlakomerov, zrážkomerov  a prezrieť si, ako vyzerá anemometer alebo heliograf. Po prehliadke prístrojov si žiaci pozreli, akým spôsobom pracujú meteorológovia, ako sa spracúvajú informácie získané z meteorologických staníc, ako prebieha rozbor synoptických máp, ale aj analýza poveternostnej situácie.

Žiaci sa dozvedeli, že práca meteorológa je veľmi náročná, priamo v SHMÚ je nepretržitá služba 24 hodín denne 365 dní v roku.  Naučili sa ako sa delí oblačnosť a aké druhy oblakov poznáme. Na záver im ešte ukázali pracovníci SHMÚ mikrofón a slúchadlá, pomocou ktorých vstupujú každé ráno do živého vysielania Rádia Slovensko, kde hlásia obyvateľom Slovenska, aké počasie ich v daný deň čaká.

Na tomto mieste chceme poďakovať Slovenskému hydrometeorologickému ústavu za možnosť zúčastniť sa exkurzie a pracovníkom SHMÚ za ich láskavý a trpezlivý prístup k žiakom.

(Text napísala p. Mária Šebestová.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2021: Evanjelické lýceum v Bratislave | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress
Problémy so stránkou? Napíšte správcovi.