Ako vyzerajú dnešní otroci?

V stredu 5. apríla 2017 sa v Aule UK študenti Evanjelického lýcea zúčastnili prednášky nositeľky Pulitzerovej ceny Marthy Mendoza s názvom: Ako vyzerajú dnešní otroci?

Martha Mendoza pracuje pre agentúru Associated Press. Jej reportáže podnietili viacero parlamentných debát o návrhoch zákonov, začatie vyšetrovaní vedených Pentagonom či vzbudili pozornosť Bieleho domu. Bola súčasťou tímu novinárov, ktorých reportovanie o otroctve v thajskom krevetovom priemysle viedlo k oslobodeniu viac ako 2 000 mužov. Za ich prácu získali v roku 2016 Pulitzerovu cenu. Ďalšiu Pulitzerovu cenu získala v roku 2000 za odhalenie pozadia masakry v dedine No Gun Ri, kde americkí vojaci povraždili stovky civilistov na začiatku Kórejskej vojny. Pôsobila na Stanfordovej a Princetonskej univerzite a už viac ako desaťročie učí na Kalifornskej univerzite.